Παράδοση και μοντέρνα τέχνη…από τους μαθητές του Α΄1

Σε μια πρωτότυπη και δημιουργική προσέγγιση οι μαθητές του Α΄1 τμήματος ήρθαν σε επαφή με το έθιμο των κόκκινων αυγών του Πάσχα, όχι με τον παραδοσιακό τρόπο, αλλά μέσω της μοντέρνας τέχνης, αντλώντας έμπνευση από το έργο “Σύνθεση σε κίτρινο, μπλε και κόκκινο” του Πιετ Μοντριάν.

Η δραστηριότητα υλοποιήθηκε στο πλαίσιο του e-Τwinning project “My Easter Egg” μέσω μιας διαθεματικής συνδιδασκαλίας της δασκάλας του τμήματος και του δασκάλου Εικαστικών, όπου η γλώσσα, τα μαθηματικά, η μελέτη περιβάλλοντος και τα εικαστικά συνυφάνθηκαν για να δημιουργήσουν ένα ευφάνταστο και εντυπωσιακό αποτέλεσμα.

Η δραστηριότητα υλοποιήθηκε με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Τέχνης (15 Απριλίου) και τη γιορτή της Αναστάσεως, συνδυάζοντας την καλλιτεχνική έκφραση με τον πνευματικό χαρακτήρα της περιόδου.